DEPRESJA WIEKU PODESZŁEGO

Pacjenci w starszym wieku (zaliczamy do nich osoby powyżej 65 roku życia) mają szczególną sytuację życiową. Okres starzenia się sprzyja dokonywaniu bilansu życiowego. Starsi ludzie często żyją w osamotnieniu, rodziny wielopokoleniowe są dzisiaj rzadkością. Liczne schorzenia somatyczne bywają w tym wieku przyczyną pogorszenia sprawności i ogólnie słabej jakości życia. Sytuacja bytowa osób starszych często jest znacząco gorsza od tej z okresu ich aktywności zawodowej.

Ujemny bilans życiowy w pogorszeniu z trudną sytuacją społeczną i materialną oraz nasilonymi chorobami somatycznymi, sprzyja rozwinięciu się objawów depresyjnych. Depresja jako objaw występuje u 15-25% osób w wieku powyżej 65 roku życia, pełne zespoły depresyjne obserwuje się u 1,7-16,1% chorych w tej grupie wiekowej. 

Czytaj więcej...

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Od 1992r Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego ustanowiła 10 października Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego, w tym roku przebiega on pod hasłem „Zdrowe życie ze schizofrenią”.

Schizofrenia jest poważną chorobą psychiczną, która często przebiega przewlekle choć są przebiegi z pojedynczymi rzutami choroby albo z dłuższymi remisjami czyli okresami wolnymi od objawów chorobowych. Zachorowania na schizofrenię mają w całej ludzkiej populacji stałą częstość wynoszącą ok. 1%.

Czytaj więcej...

Co to jest depresja i jak ją leczyć?

Depresja to stan obniżonego nastroju i aktywności utrzymujący się w czasie, niezależny od czynników zewnętrznych i nie podlegający woli pacjenta. Myślenie depresyjne obejmuje tak zwaną triadę depresyjną czyli negatywną ocenę własnej przeszłości, teraźniejszości oraz przyszłości.

Czytaj więcej...